Legenda herbaty „Czerwona Szata” (Da Hong Pao - jest najdroższą herbatą świata) opowiada historię jednego zawziętego podróżnika, który przeszedł najbardziej niebezpieczne szlaki oraz poznał najdalsze zakątki kraju. Zewsząd przywoził on ze sobą pamiątki dla ukochanej. Jednakże nie wszyscy pochwalali ich związek. Dziewczyna była córką szlachetnego człowieka, który ze względu na brak tytułu i statusu podróżnika sprzeciwiał się ich miłości. Ale pewnego dnia, nasza bohaterka, nie mogąc się powstrzymać, otworzyła się przed ojcem, opowiedziała mu, że od dawna jest zakochana w podróżniku i nawet nie chce myśleć o poślubieniu kogoś innego. Ojciec zaniepokoił się i starał się odwieść córkę od tego pomysłu, ale bezskutecznie. Wtedy postanowił jednak dać wybrańcowi swojej córki szansę. Wezwał go i postawił mu jeden warunek: jeżeli podróżnik przywiezie mu wielką czerwoną szatę z najbardziej odległego miasta w kraju, to będzie mógł poślubić jego wielmożną córkę.

Nasz podróżnik dobrze wiedział, że czekająca go droga wiedzie przez najbardziej trudno dostępne góry ze stromymi klifami i głębokimi jaskiniami, ale nic nie mogło zachwiać jego determinacji, by walczyć o rękę i serce swojej Ukochanej! Już tego samego dnia ruszył on w daleką drogę.

Młodzieniec szedł żwawo i szybko, uskrzydlony przybliżaniem się do celu. Ale podczas drogi po najbardziej niebezpiecznych urwiskach zaskoczyła go straszna burza, zmusiła go ona do schronienia się w najbliższej jaskini. Tam przebywał on przez dwa dni, ale burza nie zmniejszała się, a silny deszcz nie przestawał padać. W międzyczasie zapasy podróżnika nieuchronnie zmniejszyły się, aż w końcu wyczerpały się zupełnie.

Doczekawszy się końca złej pogody, wyszedł on głodny ze swojego ukrycia i udał się na poszukiwanie zdatnego do spożycia pożywienia. Zobaczywszy drzewo rosnące na klifie, zerwał on z niego kilka liści i wrzucił do garnka z zagotowaną wodą deszczową. Niemal od razu woda zmieniła kolor na intensywnie karmelowy, a z garnka wyczuwalny był cudowny aromat. Napiwszy się, na własne ryzyko, otrzymanego wywaru, podróżnik szybko poczuł niebywały przypływ energii oraz otuchę i mógł on kontynuować swoją podróż.

Historia ta ma szczęśliwe zakończenie. Nasz bohater powrócił, o wyznaczonym czasie, do swojego miasta i wręczył ojcu Ukochanej zamówiony prezent. Poza tym, poczęstował przyszłego teścia napojem z zerwanych w górach liści. Napitek od razu zdobył serca wszystkich, którzy go skosztowali. Ukochana została jego żoną, a wyjątkowa herbata otrzymała niezwykłą nazwę „Wielka Czerwona Szata”, na cześć prezentu, za którym nasz bohater udał się w odległą i niebezpieczną podróż.