Mocna herbata Earl Grey
Mocna herbata Earl Grey

Klasyk. Tak jednym słowem można powiedzieć o czarnej herbacie Earl Grey. Praktycznie każdy miał okazje jej spróbować, a większości z Nas herbata ta przypadła szczególnie do gustu. To za sprawą aromatu bergamotki - drzewa cytrusowego, który daje herbacie charakterystyczny, cytrusowy posmak. Earl Grey uważana jest za herbatę dla mężczyzn, ponieważ to oni najczęściej po nią sięgają. Co ciekawe, ze skórki owoców, kwiatów i liści bergamotki produkuje się nie tylko olejek bergamotkowy do herbaty ale też olejek nerolowy stosowany m.in. do produkcji wody kolońskiej. Może ma to związek?

Olejki bergamotki mają zastosowanie również w aromaterapii dzięki swoim właściwościom antydepresyjnym. Niejedna babcia lub mama powiedziałaby, że na zły humor i niepogodę należy zrobić sobie właśnie herbatę. Ponadto herbata Earl Grey dzięki olejkowi z bergamotki pomaga przy problemach żołądkowych - dobrze jest ją pijać na przykład po ciężkostrawnych posiłkach. W badaniach medycznych wykazano również, że bergamotka może redukować cholesterol i cukier we krwi a także pomagać nam dbać o młody wygląd skóry dzięki właściwościom antyoksydacyjnym.  

Poza właściwościami herbaty, ciekawa jest też jej historia. Nazwa Earl Grey pochodzi od Charles'a Grey'a, (II hrabia Grey czy Wicehrabia Howick) który żył w latach 1764 - 1845 jednak powiązania z Wicehrabią są niejasne. Jedni mówią, że Charles otrzymał herbatę w prezencie od mandaryna chińskiego, jako podziękowanie za uratowanie jego syna przez jednego z ludzi Wicehrabi. Inni twierdzą, że herbata była podarkiem od hinduskiego radży, którego syna ocalił od tygrysa jeden ze służących Greya. Druga historia wydaje się być bardziej możliwa, ponieważ Charles Grey nigdy nie był w Chinach. W tamtym okresie w Chinach od herbaty czarnej dużo bardziej popularna była zielona herbata więc wątpliwe jest, aby Chińczycy posiadali przepis na to, co dziś nazywamy earl greyem (czyli połączenie liści czarnej herbaty cejlońskiej z olejkiem bergamotki).

Sposób parzenia herbaty Earl Grey jest mało skomplikowany. Należy odpowiednio odmierzyć ilość suszu - około łyżeczka na filiżankę lub łyżka na czajniczek naparu, następnie zalać wrzątkiem i parzyć około 2-3 minuty. Czas parzenia uzależniamy od własnych preferencji. Im dłużej zaparzamy czarną herbatę tym jest ona mocniejsza i ma bardziej gorzki smak. Jest także mniej pobudzająca, ponieważ po drugiej minucie parzenia zaczyna wydzielać się z suszu tanina, które neutralizują teinę (kofeinę zawartą w herbacie).

Czarna herbata w europie nie jest uznawana za nadzwyczajne zjawisko. Pomimo to polecamy ją pić z dodatkiem cytryny, miodu i soku malinowego. Sami sprawdźcie ile radości wam dostarczy łyk gorącej herbaty Earl Grey.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl