Pokrzywa jest rośliną znaną w sferze kulinarnej od pokoleń, choć obecnie (całkiem niesłusznie!) zdajemy się nie doceniać jej cudownych właściwości. Pokrzywa może być podawana na różne sposoby: na bazie jej liści można ugotować pożywną zupę, z jej ekstraktu wycisnąć świeży sok, można także jej listki ususzyć i wykorzystać do przygotowania pysznego ziołowego naparu. Pokrzywa niesie ze sobą nie tylko wyjątkowy smak, ale również bogaty wachlarz drogocennych właściwości. A oto niektóre z nich.

Herbata z pokrzywy - naturalne źródło witamin i minerałów

Herbata ta jest skarbnicą składników mineralnych i witamin, które wpływają na naszą urodę. Zawarty w niej fosfor, wapń, krzem oraz mangan cudownie wzmacniają włosy i paznokcie, które stają się silne i lśniące. Ponadto dostarcza ona witamin K, E, B1 i C. Przez co poprawia ogólne funkcje organizmu, szczególnie przemianę materii oraz pracę układu pokarmowego.

Ususzone liście pokrzywy – nieocenione zioła na odchudzanie

Napar z liści pokrzywy powinien stać się nieodzownym elementem diety osób, które borykają się z kamicą nerkową oraz takich, które zmagają się z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. Wyciąg z pokrzywy posiada właściwości moczopędne, dzięki czemu ułatwia pozbycie się obrzęków oraz utrzymanie właściwej masy ciała. Co więcej, zwiększa on usuwanie z organizmu mocznika oraz oczyszcza krew z toksyn. Ponieważ herbata z pokrzywy wpływa na przemianę materii oraz działanie układu pokarmowego, dzięki niej szybko można poczuć się lżej i szczuplej.

Suszona pokrzywa to również dobra herbata na trawienie

Związki zawarte w napoju z liści pokrzywy korzystnie wpływają na pracę żołądka, trzustki oraz wątroby. Poprzez efektywne usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz złogów żółciowych oczyszczają one układ trawienny. Warto sięgać po herbatę z pokrzywy w przypadku nieżytów żołądka, jelit oraz biegunki.

Napar z pokrzywy jako herbata dla kobiet w ciąży?

Jak najbardziej! I to nie tylko ze względu na wielość witaminy i minerałów, wśród których znajduje się  kwas foliowy tak potrzebny kobietom w ciąży. Herbata z pokrzywy wspomaga laktację i może pomóc kobietom zmagającym się z problemami dotyczącymi produkcji pokarmu.

W naszej ofercie ziołowych herbat proponujemy spróbować herbatę z pokszywą "Orzeźwiająca kąpiel"